You are here

“DO POSLEDNJEG ČOVEKA” - NOVA KNJIGA “PROSVETE” O VELIKOM RATU

Povodom stogodišnjice krvave i bespoštedne bitke Velikog rata, koja se u jesen 1915. godine odigrala u dolini Stiga i Mlave, oko tvrđave Ram na Dunavu i Velikog Gradišta, u izdanju IP „Prosveta“ upravo je izašla knjiga „Od Rama do Krfa: do poslednjeg čoveka“, Vlastimira S. Petkovića.
U neravnopravnoj borbi protiv nemačko-austrougarske ofanzive na Srbiju, sa namerom da neprijatelja zadrže što duže, kako bi glavnina srpskih snaga i narod odstupili prema Albaniji, Deveti pešadijski puk srpske vojske pružio je žestok otpor mnogo bolje naoružanom i opremljenom neprijatelju. U toj borbi izginuo je skoro ceo sastav puka, a među poginulima bio je i sin književnika Branislava Nušića, koji je, uzevši sinovljevu smrt kao povod, napisao svoje čuveno delo “Devetstopetnaesta”. Vlastimir S. Petković ovu knjigu je napisao i izdao daleke 1931. godine na osnovu dnevnika koji je vodio dok je najpre kao đak-narednik, a zatim kao rezervni potporučnik, učestvovao u povlačenju srpske vojske od Rama do Krfa.
„Ispisujući ove redove, odužujem se senima drugova devetaka koji su, ispunjujući predano dužnost prema zemlji, pali 1915. godine na krvavom putu od Rama do Krfa... Borbe u kojima je, u jesen 1915. godine, učestvovao Deveti pešadijski puk prvog poziva, u sastavu Dunavske divizije prvog poziva, kao i sve što je u vezi sa odbranom Stiga i Mlave i povlačenjem od Rama na Dunavu do Krfa, zaslužuje da ne bude zaboravljeno. Bili smo ostavljeni sami sebi, a neprijatelj je bio silniji nego ikada. Nadmoćnost Makenzenovih Nemaca, i brojna i tehnička, bila je tolika da je njihova pobeda bila sigurna, naš poraz neminovan. To se jasno osećalo još dok su bili na levoj obali Dunava. Pa ipak se nije zadrhtalo, ipak se borilo za svaku stopu, do poslednjeg čoveka...“, zapisao je Petković.
Knjiga je objavljena u saradnji sa opštinom Veliko Gradište i gradom Požarevac, koji su na ovaj način želeli da obeleže veliki jubilej, kao i da odaju počast i junacima koji su izgubili svoje živote u Prvom svetskom ratu.