Knjiga dr Sofije Božić pod intrigantnim nazivom “Srbi u Hrvatskoj – hegemonisti ili potlačeni” u izdanju “Prosvete”, nastajala je tokom dugotrajne usredsređenosti na istoriju Srba u Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji i srpsko-hrvatske odnose. Sastoji se od trinaest radova koji su pisani za razne prilike i bez zajedničke namere i ovde se donose u skoro potpuno neizmenjenom obliku.
Kompletna priča o Beogradu pre 300 godina i Nikoli Doksatu de Morezu, komandantu Lorenskih oklopnika i vojnom inženjeru, graditelju Beograda s početka 18. veka. General i inženjer baron Nikola Doksat de Moreze je čovek koji je osmislio i sproveo rekonstrukciju beogradskih utvrđenja u skladu sa savremenim principima ratne tehnike, zasnovanim na fortifikacijskim propisima barokne epohe – Vobanovim sistemom.
Uz manastire, freske u njima, drevne povelje, hrisovulje i tapije, epske pesme i drugo usmeno stvaralaštvo, Srbi imaju veoma podrobne podatke, svedočenja o svojoj srednjevekovnoj prošlosti u turskim državnim izvorima, napisano je povodom izlaska ove knjige. Jedan od najvećih stručnjaka za doba u kome je Srbija bila pod Turcima, istoričarka Olga Zirojević u ovoj knjizi nam predstavlja neke do sada malo poznate podatke o Kosovu.
Ova knjiga predstavlja veoma korisno svedočanstvo o aradskoj tvrđavi i golgoti koju su u njoj preživeli zarobljeni srpski vojnici u Prvom svetskom ratu, čije je stradanje skoro palo u zaborav.
Priče o znamenitim ljudima koje su rezultat ozbiljnih istraživanja, kako pokazuje iskustvo, utoljavaju, žeđ za upoznavanjem negdašnje stvarnosti. Ovo je knjiga portreta značajnih srpskih ličnosti 19. i početka 20. veka iz Srbije i Hrvatske, koji su svojim radom zadužili našu političku i kulturnu scenu, od kojih su mnogi do sada bili nedovoljno predstavljeni, a neki i zaboravljeni.
Knjiga Karađorđe i Miloš- Između istorije i predanja, autorke dr Dragane Antonijević, predstavlja izuzetan doprinos proučavanju i razumevanju mitopolitičkog konstruisanja važnih istorijskih događaja, kao i načina na koji istorijski sadržaji podležu narativizaciji i folklorizaciji, odnosno, kako se preoblikuju u mitska kazivanja u usmenoj narodnoj tradiciji. Načinivši detaljan uvid u "scenu" srpskog društva u prvoj polovini 19.
Pitanje o odnosu mita i istorije, analiza strukture i značenja mito-političkih paradigmi o Karađorđu i Knezu Milošu. Prvi put u istorijskoj i antropološkoj nauci, autorka analizira i predlaže semantičku strukturu i značenje Srpske revolucije kao političkog mita.
Aleksandar Diklić je već poznat kao uspešan autor projekta „Beograd večiti grad“, monumentalnog naučno-popularnog dela u 27 epizoda. Ovaj rad je dobio i svojevrsan libreto za obožavaoce projekta, u obliku sada već kultne knjige „Beograd večiti grad“ (sa podnaslovom „sentimentalno putovanje kroz istoriju“).
Ipak, „Beograd večiti grad“ je dočekao dostojnog konkurenta u obliku sledećeg rada svog autora: „100 senki nad Beogradom“.
" U Rusiji pre revolucije ili kasnije kao emigrantkinja u Parizu, uvek sam se nalazila u blizini slobodnih zidara. Stoga sam, prirodno, osećala ljubopitljivost za to tajno društvo, a posebno za neke njegove tajne članove koji su bivali umešani u najznačajnije istorijske događaje." – N.B.
Jozef Holeček je istaknuti češki pisac poslednjih decenija XIX i prvih decenija XX veka, koji se među piscima svoga vremena pre svega istakao svojim književnim i publicističkim radovima iz života slovenskih naroda. Holeček je skoro najveći deo svoje ogromne delatnosti posvetio baš Južnim Slovenima, među kojima je najveću pažnju poklonio Crnoj Gori.
Život Konstantina Mihailovića, Srbina iz Ostrovice, koji je češće spominjan kao Konstantin Janičar bio je veoma bogat, prebogat doživljajima svake vrste, usponima i padovima.
Vlastimir S. Petković ovu knjigu je napisao i izdao daleke 1931. godine na osnovu svog dnevnika koji je vodio dok je najpre kao đak-narednik, a zatim kao rezervni potporučnik, učestvovao u povlačenju srpske vojske od Rama do Krfa.
Knjiga o zalasku jedne od najvećih i najdugotrajnijih imperija u istoriji. "Sumrak Vizantije" predstavlja najznačajnije i najzapaženije delo Ivana Đurića, prevedena je na francuski, poljski, ruski, italijanski i nemački jezik.
"Grci" su od prvog objavljivanja (1952.) više nego zasluženo postali klasično delo. Autor nije fokusiran toliko na pitanje kako su se i zašto baš (stari) Grci našli u temelju evropske kulture, koliko da istakne značaj samog tog pitanja.
U ovoj knjizi dat je jasno sažet pregled Istorije Srba od vremena njihovog naseljavanja na Balkan pa sve do pred sam početak Drugog svetskog rata. Ovo delo predstavlja celoviti sintetički pregled srpske prošlosti koja iz pera ovog našeg darovitog i marljivog istoričara biva sasvim razumljiva i manje upućenim čitaocima.